• İstanbul Mobilya Fuarı
  • 5-10 Kasım 2019
Kalan Süre

"Türk el işlerini anlatan tasarımlar da, gelenekselliğin ve Avrupa’nın izleri de var"


Kimliği ve uzmanlığı tek kelimeyle açıklanamayacak kadar derin olan Markku Piri sanatsal ve çok yönlü bir yetenek. Furniture İstanbul Designe Seminar etkinliklerine katılan Piri'nin tasarımcı, görsel sanatçı, tekstil sanatçısı, yazar, yapımcı, öğretim görevlisi, opera ve vokal müzik alanında uzmanlığı olması ve aynı zamanda iyi bir aşçı olarak bilinmesi yeteneklerinden sadece bir kısmı. Ülkesi Finlandiya’nın yanında Amerika Birleşik Devletleri ve İtalya'da almış olduğu eğitim, onun kozmopolit olmasını ve olaylar, deneyimler ve materyallere olan yoğun ilgisi ise sanat ile çok yönlü bir ilişki kurmasını sağladı.
 
"Türkiye'de olmaktan çok memnunum"
 
Türkiye'de olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu kaydeden Finli tasarımcı Markku Piri, “Ben aslında sanatçı ve tasarımcı olarak çalışıyorum. Renkler olmazsa delirirdim, renkleri seviyorum. Burada Türk el işlerini anlatan tasarımlar da gelenekselliğin ve Avrupa’nın bir arada olduğu çalışmalar da gördüm. Finlandiya halkının doğayla özel ilişkisi var. Dünyadaki her nesnenin kendi bir özü vardır. İnsanlar da doğanın bir parçası.” dedi. 
 
 
 
 
Piri, ilhamını Fin köklerinden alıyor. Geçtiğimiz yıl cam sanatı, resim ve tekstille ilgili solo sergisi Floransa'dan Roma ve Venedik'e uzanan üç büyük müzeyi dolaştı, 70.000 ziyaretçiye ulaştı ve hakkında çok sayıda övgü dolu değerlendirme yapıldı.
 
Finli tasarımcı cumhurbaşkanından madalya aldı
 
2017 yılında Markku Piri'ye Finlandiya Cumhurbaşkanı tarafından Pro Finlandiya madalyası verildi. 2018'de “görsel tılsım yaratan” olarak Finlandiya Kültür Vakfı Büyük Ödülü'nü de alan Piri’nin de aralarında olduğu,tasarım Hikayeleri , Furniture İstanbul ziyaretçileri ile buluştu. .