• İstanbul Mobilya Fuarı
  • 5-10 Kasım 2019
Kalan Süre

Madalyalı tasarımcı Furniture İstanbul'a geldi


Kimliği ve uzmanlığı tek kelimeyle açıklanamayacak kadar derin olan Markku Piri sanatsal ve çok yönlü bir yetenek. Piri'nin tasarımcı, görsel sanatçı, tekstil sanatçısı, yazar, yapımcı, öğretim görevlisi, opera ve vokal müzik alanında uzmanlığı olması ve aynı zamanda iyi bir aşçı olarak bilinmesi yeteneklerinden sadece bir kısmı. Ülkesi Finlandiya’nın yanında Amerika Birleşik Devletleri ve İtalya'da almış olduğu eğitim, onun kozmopolit olmasını ve olaylar, deneyimler ve materyallere olan yoğun ilgisi ise sanat ile çok yönlü bir ilişki kurmasını sağladı.
 
 
Piri, ilhamını Fin köklerinden alıyor. Geçtiğimiz yıl cam sanatı, resim ve tekstille ilgili solo sergisi Floransa'dan Roma ve Venedik'e uzanan üç büyük müzeyi dolaştı, 70.000 ziyaretçiye ulaştı ve hakkında çok sayıda övgü dolu değerlendirme yapıldı.
 
Finli tasarımcı cumhurbaşkanından madalya aldı
 
2017 yılında Markku Piri'ye Finlandiya Cumhurbaşkanı tarafından Pro Finlandiya madalyası verildi. 2018'de “görsel tılsım yaratan” olarak Finlandiya Kültür Vakfı Büyük Ödülü'nü de alan Piri’nin de aralarında olduğu,tasarım Hikayeleri , Furniture İstanbul ziyaretçileri ile buluştu. .